Ładuję dane.
Może to potrwać od kilkunastu do kilkudziesięciu sekund, prosimy o cierpliwość

Znajdź spersonalizowany upominek

Mikołajki - skąd się wzięły?

2019-11-12
Mikołajki - skąd się wzięły?Prezent na Mikołajki do szkoły ? 
Rok w rok 6 grudnia wszyscy obchodzimy Mikołajki. Ulubione święto nie tylko dzieci, ale także dorosłych, którzy czekają na prezenty. To dzień pełen radości, który świętują niemal wszyscy. Skąd wziął się mikołajkowy zwyczaj?Święty Mikołaj w średniowieczu był uznawany jako patron dzieci. Już w XV wieku na terenach Europy Zachodniej obchodzono mikołajkowe zwyczaje. Święty Mikołaj ubrany był wtedy w czerwoną szatę biskupią, miał pastorał, mitrę i siwą brodę. Grzeczne dzieci dostawały od niego prezenty takie jak: owoce, orzechy, ciastka i cukierki. Niegrzeczne Mikołaj uderzał pastorałem. Podobnie jak dzisiaj najmłodsi z niecierpliwością czekali na upominki i za wszelką cenę chciały otrzymać jakiś prezent.

Jedna z legend głosi, że w XVIII wieku, Mikołaj przychodził w nocy 6 grudnia do domów i zostawiał prezenty dzieciom pod warunkiem, że ich buty były wyczyszczone. Jeśli obuwie było brudne wtedy na najmłodszych czekała rózga lub zgniły ziemniak.

Ważną informacją jest, to że w 1969 roku Kościół katolicki zniósł święto Mikołaja i zastąpił je tzw. wspomnieniem dowolnym. Ludzie jednak nie odzwyczaili się od obchodzenia Mikołajek i do tej pory przeżywają je w radosnej i rodzinnej atmosferze.


Prezenty na Mikołaja
pixel